Ndërlidhjet

Ditë zie në Kosovë


Pjesëtarët e FSK-së bartin një viktimë të ortekut, Restelicë, 12 shkurt 2012.
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit.

Të shtunën nga një ortek që u rrokullis mbi shtëpitë në fshatin Restelicë kanë humbur jetën 9 persona, një vajzë pesëvjeçare është nxjerrë e gjallë, ndërsa dyshohet edhe për një të ngujuar nën borë.

Ekipet e shpëtimit kanë ndërprerë mbrëmjen e së dielës kërkimet për të ngujuarin e fundit për shkak të motit të keq. Kërkimet rinisin sot, ndërkohë që autoritetet qeveritare nuk kanë përjashtuar rrezikun nga orteqe tjera në këtë zonë.

Kosova është kapluar nga moti i ftohtë, ngjashëm sikurse edhe shumë shtete tjera në Ballkan dhe në Evropë.

Viktimat e Restelicës janë të parat në vend që pësojnë nga fatkeqësia natyrore, ndërkohë që në Evropë numri i të vdekurve nga të ftohtët ka kaluar 500-shin.
XS
SM
MD
LG