Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 13 shkurtin në vite…


Ilustrim
1946 - U shpall dita ndërkombëtare e radios, pasi Kombet e Bashkuara krijuan Radio OKB-në.

1542 - Katerina Houard, gruaja e pestë e Mbretit Henri VIII, i është prerë koka për tradhti bashkëshortore.

1689 - Parlamenti britanik miraton Ligjin për të Drejtat.

1862 - Filloi beteja katërditëshe e Fort Donelson, në Tenesi.

1914 - U themelua Shoqëria Amerikane e Kompozitorëve, Autorëve dhe Botuesve (ASCAP).

1920 - Lidhja e Kombeve njohu neutralitetin e vazhdueshëm të Zvicrës.

1945 - Aeroplanët e Trupave Aleate filluan bombardimet në qytetin gjerman Dresden.

1960 - Franca shpërtheu bombën e saj të parë atomike.

1968 - Shtetet e Bashkuara dërguan 10 mijë e 500 trupa tjerë luftarakë në Vietnam.

2005 - Këngëtari Rej Çarls fitoi tetë çmime Grammy post-mortum, për albumin e tij të fundit, "Genius Loves Company".(g.k.)
XS
SM
MD
LG