Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 14 shkurtin në vite…


Festim i Shën Valentinit
Sot është dita e Shën Valentinit, dita e festës së dy martirëve të krishterë të quajtur Valentin: njëri prift dhe mjek, dhe tjetri peshkop. Supozohet që të dy janë dënuar me vdekje në këtë ditë. Dërgimi i luleve dhe dhuratave për këtë ditë filloi të bëhet gjatë shekullit 17. Për herë të parë nisi në SHBA, pastaj tradita vazhdoi në tërë botën.

1349 - 2000 hebrenj u djegën në Strasburg, Gjermani.

1549 - Maksimilian II, vëllai i Perandorit Çarles V, u njoh si mbreti i ardhshëm i Bohemisë.

1797 - Flota spanjolle është shkatërruar nga britanikët nën udhëheqjen e admiralit Xhervis në betejën e Portugalisë.

1859 - Oregon u bë shteti i 33-të i unionit.

1870 - Esther Morris bëhet femra e parë në botë që njihet për drejtësi dhe paqe.

1915 - Kaiser Vilhelm II e fton ambasadorin e SHBA-ve në Berlin, në mënyrë që t’i japë fund luftës.

1918 - Demonstruesit e Varshavës protestuan kundër transferimit të territorit polak në Ukrainë.

2003 - Delja Dolli - e gjitari i parë i klonuar nga një i njeri - vdiq në në moshën 6 vjeçare, për shkak të plakjes së parakohshme dhe sëmundjeve
.
2005 - Ish kryeministri libanez Rafik Hariri, u vra.
XS
SM
MD
LG