Ndërlidhjet

Dy astronautë rusë kanë bërë një udhëtim gjashtëorësh në hapësirë të enjten për të kryer një punë riparuese në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, përkatësisht në një mburojë meteorite.

Agjencia ruse e lajmeve, Interfax tha se dy kozmonautët Oleg Kononenko dhe Anton Shaplerov është dashur të instalojnë mburoja të reja për ta mbrojtur stacionin nga gurët mikroskopikë dhe mbetjet hapësinore.

Mburoja e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës dhe mburoja diellore janë nën sulm të vazhdueshëm të grimcave mikroskopike hapësinore.
XS
SM
MD
LG