Ndërlidhjet

Nis manifestimi për pavarësinë


Në përvjetorin e pavarësisë, Kosovë, 2011
Në Prishtinë ka nisur manifestimi qendror për nder të katërvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga para pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, që organizojnë një paradë për nder të kësaj dite dhe mysafirëve të tjerë, ka çmuar veprën e të gjithë atyre që kanë punuar dhe luftuar për të arritur pavarësinë.

“Të ardhmen e Kosovës e shohim në integrimin e plotë në BE, NATO dhe në miqësinë e përjetshme me SHBA-të”, ka thënë presidentja, e cila ka ngritur lart punën e bërë nga FSK-ja.

“FSK-ja i ka përmbushur të gjitha kapacitetet operacionale dhe është e gatshme që të kalojë në fazën tjetër që e kërkon vendi ynë”, ka thënë Jahjaga, e cila ka numëruar të arriturat edhe të institucioneve tjera, si të Policisë së Kosovës.

“Kosova do të jetë ashtu siç ne duam”, ka thënë Jahjaga, duke ia uruar tërë popullit Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi tha se katër vite më parë u bë hapi final duke u shpallur Kosova shtet i pavarur dhe sovran.

“17 shkurti bashkon në një sakrificën e së kaluarës, përkushtimin për të tashmen, dhe sfidat për të ardhmen”, ka thënë kryeministri Thaçi, i cili gjithashtu ka lavdëruar punën e pjesëtarëve të FSK-së.

Pas fjalimeve të liderëve ka nisur parakalimi i trupave të Forcave të Sigurisë së Kosovës.
XS
SM
MD
LG