Ndërlidhjet

Jahjaga pret Bërnsin


Gjatë takimit Jahjaga - Bërns. Prishtinë, 18 shkurt 2012.
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka pritur në takim zëvendëssekretarin amerikan të shtetit, Uilliam Bërns, i shoqëruar nga zëvendësndihmëssekretari i shtetit, Filip Riker, dhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Kristofer Dell.

Sipas njoftimit nga Presidenca, Bërns ka ritheksuar mbështetjen dhe përkrahjen e SHBA-së për Kosovën "në të gjitha proceset e saj". Ai ka thënë se SHBA-ja është e interesuar për përparimin e gjithë rajonit të Ballkanit, përfshirë Kosovën, drejt integrimeve euroatlantike.

Në anën tjetër, presidentja Jahjaga ka thënë se prania e vazhdueshme e SHBA-së në Kosovë është garantues i paqes dhe stabilitetit në rajon.

Sipas shefes së shtetit, janë bërë hapa të rëndësishëm në përpjekjet e Kosovës për të arritur stabilitetin, ndërsa zbatimi i Planit Ahtisari, shtoi Jahjaga, ofron të drejta të garantuara për komunitetin serb dhe është zgjidhja më e mirë për komunat në veri të Kosovës.

Presidentja e Kosovës ka thënë po ashtu se Serbia duhet të përmbushë obligimet e veta, duke u angazhuar për një bashkëpunim rajonal dhe marrëdhënie të mira fqinjësore.

Bërns po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë, ku ka zhvilluar një sërë takimesh më përfaqësues shtetërorë dhe ndërkombëtarë.
XS
SM
MD
LG