Ndërlidhjet

Mbijeton pas dy muajsh i bllokuar në borë


Fotografi ilustruese
Një burrë është gjetur i gjallë brenda një makine të zhytur në borë, pas dy muajsh qëndrimi në temperatura ekstremisht të ulëta, në veri të Suedisë.

Personi, i cili sipas mediave lokale është bllokuar më 19 dhjetor, ka mbijetuar brenda “thesit të gjumit” duke ngrënë borë. Ai është gjetur në një rrugë pylli pranë Umeas, pasi ca kalimtarë kanë ngritur alarm.

I mbijetuari aktualisht po trajtohet në spitalin e Umeas dhe gjendja e tij është përshkruar si “e mirë, nën rrethanat e tilla”.

Temperaturat në veri të Suedisë kanë arritur në minus 30 gradë Celsius në javët e fundit.
XS
SM
MD
LG