Ndërlidhjet

SHBA sanksionon militantët indonezianë


Uashington
Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur islamistët e Jemah Anshort Tauhidit “grup të huaj terrorist”.

Departamenti amerikan i Shtetit akuzon grupin në fjalë se planifikon të krijojë një “kalifat islamik” në Indonezi, si dhe për koordinimin e një sërë sulmesh kundër civilëve, policëve dhe personelit ushtarak në shtetin e Azisë Juglindore.

Vendimi i së enjtes ndalon qytetarët dhe bizneset amerikane nga çdo transaksion me grupin.
XS
SM
MD
LG