Ndërlidhjet

Egjipt: Shtyhet procesi lidhur me financimin e jashtëm


Disa nga 14 aktivistët egjiptianë mbahen në kafaz në hapje të procesit në Kajro
Raportohet se një gjykatë në Egjipt sot e ka shtyrë procesin kundër aktivistëve pro-demokracisë, të akuzuar se ilegalisht kanë marrë fonde nga jashtë.

Në mesin e 43 personave të akuzuar gjenden edhe 16 shtetas të Shteteve të Bashkuara.

Ky rast i ka dëmtuar shumë raportet ndërmjet Egjiptit dhe Shteteve të Bashkuara.

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, tha sot në Maroko se zyrtarët amerikanë ende po analizojnë se çka ka ndodhur në gjykatën në Kajro.

Mendohet se shtyrja e procesit gjyqësor mundëson më tepër kohë për ndonjë zgjidhje diplomatike të këtij rasti.
XS
SM
MD
LG