Ndërlidhjet

Gjermania i jep dritën jeshile Serbisë


Ministri i jashtëm gjerman, Gudio Vestervelle gjatë takimit me homologun serb, Vuk Jeremiq, Beograd, 23 shkurt
Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Vetservelle, konfirmoi se Gjermania do të mbështesë kandidaturën e Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Qeveria gjermane do të mbështesë dritën e gjelbër sot, sepse ne mendojmë se marrëveshja e arritur ka qenë pozitive, dhe ka qenë rruga e duhur. Mendoj se Serbia ka ofruar marrëveshjen (Kosovës) dhe tash Evropa duhet t’ia ofrojë asaj”, ka thënë Vestervelle, para takimit të Këshillit të BE-së për Çështje të Përgjithshme, në të cilin pritet që të miratohen konkluzat në lidhje me kandidaturën e Serbisë.
XS
SM
MD
LG