Ndërlidhjet

Bjellorusi: Të largohen ambasadorët e BE-së dhe Polonisë


Pamje nga kryeqyteti Minsk
Qeveria e Bjellorusisë ka kërkuar nga ambasadori i Bashkimit Evropian dhe ai i Polonisë, që të largohen nga ky vend.

Sipas një njoftimi nga Ministria e jashtme, ambasadorët e Bjellorusisë në BE dhe Poloni janë ftuar në Minsk “për konsultime”.

Kjo lëvizje po ndodhë pas vendimit të sotëm të Këshillit të Ministrave të BE-së që të zgjerohen sanksionet kundër individëve të ndërlidhur me qeverinë e presidentit Aleksander Llukashenka, për shkak të shtypjes së opozitës politike.
XS
SM
MD
LG