Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 29 shkurtin në vite…


Oskar...
1940 - Filmi amerikan “Gone with the Wind”, fitoi tetë çmime Oskar, përfshi edhe çmimin për aktoren më të mire dytësore, që iu dha Hati Mek Daniel, dhe ajo u bë e para afrikane-amerikane që fitoi një çmim Oskar.

1504 - Kristofer Kolombo u bllokua në Xhamajka, gjatë udhëtimit të tij të katërt në Perëndim.

1692 - Sarah Gode dhe Tituba u akuzuan për magji në Salem, Masaçusets, duke shkaktuar histerinë për ekzistimin e shtrigave.

1792 - Kompozitori Antonio Rosini u lind në Pesaro, Itali

1856 - Pengjet e luftës turko-ruse, u lëshuan.

1868 - Kryeministri britanik Benjamin Disreali formon kabinetin e tij të parë.

1944 - Forcat amerikane kapën trupat japoneze të papërgatitur, dhe morën nën kontroll Ishujt Admiralit në Papa Guinea e Re.

1956 - Një Republikë Islamike u shpall në Pakistan.

1984 - Kryeministri kanadez Pierre Elliot Trudeau njoftoi se ishte duke dhënë dorëheqje, pas më shumë se 15 vjet në pushtet.

1988 - U zbulua një dokument nazist, në të filin fliste për pjesëmarrjen e presidentit austriak dhe ish-sekretarit të përgjithshëm të OKB-së Kurt Ualdheim, në deponimet e Luftës së Dytë Botërore.
XS
SM
MD
LG