Ndërlidhjet

BE: Ambasadorët tërhiqen nga Bjellorusia


Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Kethrin Eshton
Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton, ka shpallur se të gjitha 27 shtetet anëtare të BE-së, po i tërheqin ambasadorët e tyre nga Bjellorusia.

Kjo lëvizje u bë pasi regjimi i presidentit bjellorus, Aleksander Llukashenka, ka kërkuar që ambasadori i Polonisë dhe i dërguari i BE-së, të largohen nga kryeqyteti Minsk, në shenjë të përgjigjjes ndaj zgjerimit të sanksioneve kundër qeverisë së Bjellorusisë.

Dje, Këshilli Ministror i BE-së e ka shtuar edhe për 21 individë, listën e personave që ballafaqohen me sanksione të Bashkimit Evropian, për shkak të vazhdimit të shtypjes së opozitës politike në Bjellorusi nga ana e regjimit.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme bjelloruse, Andrej Savinik, e ka akuzuar BE-në për “vazhdim të politikës së saj të presionit të paturpshëm”.

Presidenti Llukashenka po sundon në këtë vend prej vitit 1994, me autoritarizmin e stilit të periudhës sovjetike.
XS
SM
MD
LG