Ndërlidhjet

Irani s'lejon vëzhgues ndërkombëtarë


Teheran
Këshilli i Gardës iraniane ka konfirmuar se zgjedhjet parlamentare të së premtes nuk do të monitorohen nga asnjë vëzhgues ndërkombëtar.

Zëdhënësi i këtij organi, Abas Ali Kadkhodai, tha se prezenca e monitoruesve të huaj do të ishte “fyerje” për popullin iranian.

Rreth 3,400 kandidatë garojnë për 290 ulëse të legjislaturës së Iranit në votimet e 2 marsit.

Analistët parashohin fitore të bindshme nga besnikët e liderit suprem, Ajatollah Al Khamnej.

Mbështetësit e Khamnejit janë kritikë ndaj Qeverisë së Mahmud Ahmadinexhadit për shkak të trajtimit të saj të ngadaltë të ekonomisë iraniane.

Sidoqoftë, të dyja grupet janë armiqësore ndaj Perëndimit.

Pro-referomatorët shihen si të margjinalizuar dhe nuk përfshihen në zgjedhje në kuptim të plotë.
XS
SM
MD
LG