Ndërlidhjet

Turqia krahason Sirinë me Ballkanin


Shtëpi e dëmtuar nga bombardimet, Siri
Turqia tha se mungesa e konsensusit ndërkombëtar për Sirinë, po ia mundëson qeverisë së atjeshme që të vazhdojë me aksionet vdekjeprurëse ndaj mijëra njerëzve.

Ministri i jashtëm Ahmet Davutoglu, tha se shkalla e vrasjeve është e njëjtë me atë të luftërave të Ballkanit të viteve të ’90-ta dhe i përshkruajti veprimet e regjimit sirian si “krime kundër nejrëzimit”.

Ai i bëri këto komente në një konferencë të përbashkët me homologun italian, Gjulio Terzi.

Të dy ministrat kritikuan Sirinë për bllokimin e konvojit të Kryqit të Kuq, i cili po dërgonte ndihma për të ngujuarit të qytetin e Homsit.
XS
SM
MD
LG