Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 6 marsin në vite…


Flamuj të Shqipërisë, fotografi ilustruese
1914 - Princi gjerman Vilhelm Vidi, u kurorëzua Mbret i Shqipërisë.

1806 - Poetja Elizabeta Barret Brouning, u lind në Durham, Angli.

1834 - U themelua qyteti i Torontos.

1944 - Bombarduesit organizuan sulmin e parë amerikan në Berlin, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1953 - Xhorxhi Malenkov e arriti Stalinin si kryeministër dhe u bë sekretari i parë i Partisë Komuniste Sovjetike.

1957 - Ish kolonitë britanike afrikane Gold Coast dhe Togoland, u bënë shteti i pavarur i Ganës.

2005 - Në Moldavi, mbahen zgjedhjet parlamentare.

2005 - Presidenti i Pakistanit Pervez Musharraf, duke i dhënë fund viteve të marrëdhënieve të ftohta me Uzbekistanit, premtoi që do të kapë dhe do të ekstradojë çdo të fshehur uzbek në vendin e tij.

2008 - Viktor Bout, një i dyshuar rus për shitje të armëve, u arrestua në Bangkok.

2009 - Ligjvënësit kirgistanas votuan me shumicë dërrmuese për të pezulluar një marrëveshje që i lejon SHBA-të, të udhëhequra nga forcat e koalicionit që luftojnë në Afganistan, për të përdorur një bazë ajrore në territorin e tyre.(g.k.)
XS
SM
MD
LG