Ndërlidhjet

Rusi: Lidhja e Votuesve i dënoi zgjedhjet presidenciale


Protestë në brendi të Rusisë kundër zgjedhjeve presidenciale
Lidhja Ruse e Votuesve, e përbërë nga personat e njohur dhe aktivistët kundër udhëheqjes së Vlladimir Putinit, i ka dënuar zgjedhjet presidenciale të së dielës, duke i cilësuar si “fyerje për shoqërinë civile”.

Në një kumtesë, kjo lidhje tha se “është e pamundshme të njihen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale, për shkak të shkeljeve të gjëra”.

Të dielën e kaluar, më 4 mars, Vlladimir Putin, aktualisht kryeministër, e ka siguruar edhe mandatin e tretë presidencial, duke fituar afro 64% të votave, sipas rezultateve zyrtare.

Këto votime ishin kritikuar edhe nga vëzhguesit ndërkombëtarë, që thanë se procesi ishte jokorrekt pasi autoritetet anonin për Putinin dhe se nuk kishte garë të mirëfilltë.
XS
SM
MD
LG