Ndërlidhjet

Mbi 140 viktima nga orteku i borës


Ilustrim me pamje nga Kabuli
Zyra e Koordinatorit Humanitar të OKB-së për Afganistanin tha se të paktën 145 njerëz figurojnë të zhdukur dhe “besohet të kenë vdekur”, pas ortekut që goditi javën e kaluar një fshat të provincës afgane Badakshan.

Zyrtarët lokalë më herët kanë thënë se numri i viktimave nga orteku është 56.

Malet e provincës Badakshan janë përfshirë nga reshje të dendura të borës këtë dimër, duke shkaktuar bllokimin e shumë rrugëve dhe izolimin e fshatrave të tërë.
XS
SM
MD
LG