Ndërlidhjet

Irani ndalon ceremoninë për fituesin e Oskarit


Pejman Madi, njëri nga aktorët, në filmin "Ndarja"
Autoritetet iraniane kanë refuzuar lejen për të mbajtur një ceremoni për nder të regjisorit, i cili ia siguroi Iranit, çmimin e parë Oskar, në muajin e kaluar.

Agjencia iraniane e lajmeve, ILNA raportoi se ceremonia e planifikuar është anuluar papritur, pasi që organizatorët e ngjarjes- Qendra për Regjisorët e Kinemasë Iraniane dhe Këshilli i Lartë i Producentëve të Kinemasë Iraniane- nuk kanë lëshuar lejen e nevojshme.

Filmi “Ndarja” i Asghar Farhadit, raportohet se është pritur keq nga disa konservatorë, për shkak se i ka shpalosur problemet e shoqërisë iraniane, si pabarazinë gjinore dhe dëshirën e shumë njerëzve që të braktisin vendin.

Teherani ka mirëpritur Oskarin e Asgharit si një triumf ndaj Izraelit.

Një film izraelit po ashtu ka qenë i nominuar për Oskar në të njëjtën kategori.
XS
SM
MD
LG