Ndërlidhjet

SHBA me përkushtim të njëjtë ndaj Afganistanit


Ushtarë amerikanë në Afganistan, mars 2012
Shtëpia e Bardhë tha se vrasja e 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan nuk do të ndryshojë strategjinë apo objektivat e adminstratës në Afganistan.

Zëdhënësi presidencial Xhej Karnei, tha se kalendari i SHBA-së dhe NATO për dorëzimin e përgjegjësive te forcat afgane mbetet siç ka qenë - viti 2014.

Karnei tha se diskutimet rreht dinamikës së tërheqjes po zhvillohen mes SHBA-ve dhe aleatëve dhe do të jenë në agjendë të takimit të NATO-s në Çikago, takim ky që mbahet në muajin maj.
XS
SM
MD
LG