Ndërlidhjet

Tërmet i fuqishëm në Japoni


Pasojat e tërmetit të vitti 2011 në Japoni
Një tërmet i fuqishëm ka goditur Japoninë dhe janë lëshuar paralajmërime për cunami.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti kishte fuqi prej 6.8 shkallë të Rihterit.

Një cunami prej një metër e gjysmë pritet në prefekturat e Aomorit dhe Iuates.
Iuate është në rajonin që dëmtua rëndë nga tërmeti dhe cunami i vitit të kaluar.

Epiqendra e tërmetit ishte 235 kilometra në jug të Kushiros, ishullin verior japonez të Hokaidos.
XS
SM
MD
LG