Ndërlidhjet

Kabul: “Asgjë e re” ndaj kërkesës që ushtarët të tërhiqen nga fshatrat


Presidenti afgan Hamid Karzai
Kabuli thotë se nuk ka “asgjë të re” lidhur me kërkesën e presidentit të Afganistanit, Hamid Karzai, që trupat e Shteteve të Bashkuara të largohen nga fshatrat dhe të vendosen në bazat e tyre.

Zëdhënësi i presidencës, Aimal Fazili, i tha Radios Evropa e Lirë, se kërkesa ishte shprehje e një qëndrimi të gjatë që e kishte mbajtur Karzai.

Pas masakrës së 16 afganëve civilë nga ana e një ushtari amerikan, Karzai ka kërkuar transfer më të shpejtë të përgjegjësisë për siguri në duart e afganëve.
XS
SM
MD
LG