Ndërlidhjet

Përleshje ndërmjet kurdëve dhe policisë


Pamje arkivi
Një polic dhe një civil janë plagosur në përleshjet ndërmjet qindra kurdëve dhe policisë në juglindje të Turqisë.

AFP thotë se policia ka përdorur gazin lotsjellës për të parandaluar tubimin e mijëra kurdëve në qytetin Diarbakir, për të shënuar kremten tradicionale të Nevruzit.

Autoritetet kanë deklaruar të paligjshëm çdo festim që do të ndodhte të dielën, duke thënë se festivali do të zhvillohet më 21 mars, por grupet kurde kanë sfiduar ndalesën në disa qytete.

Kurdët luftojnë për më shumë autonomi në Turqi që nga viti 1984.
XS
SM
MD
LG