Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 19 marsin në vite…


Oskar...
1953 - Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oskar, u transmetua për herë të parë në televizion.

1687 - Eksploruesi francez La Salle, u vra nga njerëzit e tij, në bregun e Gjirit të Meksikës.

1702 - Pas vdekjes së Uilliamit III, Anne Stuart, motra e Marisë, hipi në fronin e Anglisë, Skocisë dhe Irlandës.

1822 - Boston u inkorporua si një qytet.

1903 - Senati i SHBA ratifikoi traktatin kuban, duke fituar bazat detare në Guantanamodhe Bahia Honda.

1917 - Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, miratoi orarin tetë orësh të punës, për punëtorët e hekurudhave.

1963 - Në Kosta Rika, presidenti Xhon F. Kenedi dhe gjashtë presidentët e Amerikës Latine, u zotuan për të luftuar komunizmin.

1977 - Presidenti i Kongos, Marien Ngouabi, u vra nga një sulmues vetëvrasës.

2003 - Mahmud Abas pranoi pozitën e re si kryeministër i Palestinës.

2012 - Aktori Brus Uillis mbush 57 vjet.
XS
SM
MD
LG