Ndërlidhjet

Irakianët protestojnë - 9 vjet nga ndërhyrja e SHBA-së


Basra, 19 mars 2012.
Qindra mijëra njerëz kanë marshuar të hënën në jug të Irakut, duke kërkuar kushte më të mira për jetë.

Demonstrata në qytetin Basra ka ndodhur në përvjetorin e nëntë të ndërhyrjes së SHBA-së në Irak, që ka çuar në rrëzimin e sunduesit veteran, Sadam Husein.

Protestuesit, e udhëhequr nga besnikët e klerikut shiit anti-amerikan, Muktada al-Sader, kanë ngritur zërin kundër papunësisë së lartë, korrupsionit dhe ngecjes ekonomike.

Demonstrata ka zënë vend vetëm pak ditë para samitit të Ligës Arabe, nikoqir i të cilit do të jetë Bagdadi.
XS
SM
MD
LG