Ndërlidhjet

Izraeli kritikon Eshtonin


Kryediplomatja evropiane, Kethrin Eshton.
Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Liberman, ka kritikuar shefen për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton, e cila ka tërhequr paralele midis sulmeve në shkollën hebraike në Tuluz dhe fëmijëve në Rripin e Gazës.

“Fëmijët, për të cilët duhet të flasë Eshtoni janë ata në jug të Izraelit, të cilët jetojnë nën frikën e predhave që vijnë nga Rripi i Gazës”, thuhet në deklaratën e Libermanit.

Kryediplomatja evropiane, duke shprehur keqardhjen për viktimat në Tuluz, ka krahasuar vrasjen e tre fëmijëve dhe të profesorit në shkollën hebraike me vdekjen e të rinjve në Gaza dhe Siri.

“Kur mendojmë se çfarë ka ndodhur në Tuluz, kur kujtojmë ngjarjet e para një viti në Norvegji, kur e dimë se çfarë ndodh në Siri, Gaza dhe në pjesë të ndryshme të botës, mendojmë në fëmijët dhe të rinjtë që vdesin”, ka thënë Eshton të hënën në Bruksel.
XS
SM
MD
LG