Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 23 marsin në vite…


Pakistan

1956 - Pakistan u bë Republika e parë islamike.

1657 - Franca dhe Anglia formojnë aleancë kundër Spanjës

1775 - Revolucionari amerikan Patrik Henri bëri thirrje për pavarësinë e Amerikës duke thënë "më jepni lirinë ose më jepni vdekjen!".

1848 - Hungaria shpall pavarësinë nga Austria.

1903 - Vëllezërit Rajt marrin një patentë për aeroplan.

1917 - Perandori austriak Çarls I, i bëri një propozim paqeje presidentit francez.

1919 - Benito Musolini themeloi lëvizjen e tij fashiste politike në Milano, Itali.

1933 - Reihstagu gjerman miratoi Aktin Aftësues, i cili në mënyrë efektive i dha Adolf Hitlerit fuqi diktatoriale legjislative.

1942 - Japonia pushtoi Ishujt Anadaman në Oqeanin Indian.

1970 - Mafiozi Karlo Gambino u arrestua për komplotin për të vjedhur 3 milionë dollarë.(g.k.)
XS
SM
MD
LG