Ndërlidhjet

Obama niset për në Korenë Jugore


Presidenti amerikan, Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama është nisur për në Korenë Jugore për të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për luftimin e terrorizmit potencial bërthamor.

Më shumë se 50 liderë botërorë pritet të mblidhen të hënën dhe të martën.

Vizita e Obamës vjen në kohën kur janë rritur tensionet me Korenë Veriore, e cila ka bërë të ditur se planifikon të lansojë një raketë me rreze të gjatë veprimi.

SHBA ka thënë se plani rrezikon marrëveshjen me SHBA-të për furnizim me ushqim.

Ndalesa e parë e Obamës të dielën në mëngjes do të jetë në zonën e demilitarizuar, që ndan Korenë Veriore prej asaj Jugore.
XS
SM
MD
LG