Ndërlidhjet

CDU e Merkelit fiton zgjedhjet në Sarland


Kancelarja gjermane, Angela Merkel
Kristian-demokratët (CDU) e kancelares gjermane Angela Merkel kan fituar ndaj rivalëve social-demokratë (SPD) në zgjedhjet parlamentare të shtetit lindor të Sarlandit, tregojnë exit pollet.

Sondazhet e ARD-së dhe ZDF-së tregojnë se CDU ka fituar garën me 34.5 për qind, kundër 30-31 për qind sa ka marrë SPD.

Disfatë kanë pësuar Demokratët e Lirë(FDP), partnerët e rinj të koalicionit të Merkelit, të cilët kanë marrë vetëm 1.5 për qind të votave.
XS
SM
MD
LG