Ndërlidhjet

Papa: Kubanët të ndërtojnë shoqëri të hapur


Papa Benedikti dhe presidenti i Kubës Raul Kastro
Papa Benedikti u ka bërë thirrje kubanëve që të ndërtojnë “një shoqëri të re të ripërtrirë”, në fillim të vizitës së tij triditëshe në këtë vend komunist.

Disa orë pasi kishte arritur, ai e mbajti një meshë të hapur në qytetin Santiago. Papa ishte pritur nga presidenti i Kubës, Raul Kastro.

Para se të fillonte mesha, një pjesëmarrës që brohoriti “Poshtë komunizmi”, ishte marrë nga forcat e sigurisë.

Pak para arritjes në Kubë, Papa deklaroi se sistemi marksist – komunist në Kubë është i tejkaluar.
XS
SM
MD
LG