Ndërlidhjet

Indi: Nga sulmi i kryengritësve – 13 policë të vrarë


Hetime në një vend shpërthimi në Indi
Kryengritësit maoistë janë akuzuar për vrasjen e 13 policëve, nga eksplodimi i një mine tokësore në shtetin perëndimor të Indisë, Maharashtra.

Zyrtarët thanë se së paku 12 policë ishin plagosur nga sulmi i sotëm në vendin Gadçiroli.

Për këtë sulm janë fajësuar kryengritësit maoistë, të cilët janë aktivë në disa shtete të Indisë.

Vendi Gadçiroli përshkruhet si bazë e maoistëve, ku shpesh ndodhin sulme të kryengritësve kundër zyrtarëve të qeverisë dhe të policisë.
XS
SM
MD
LG