Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 28 marsin në vite…


1930 - Konstandinopoja dhe Angora ndryshuan emrat e tyre në Stamboll dhe Ankara.

1797 - Nathaniel Brigs patentoi një makinë larëse.

1854 - Britania dhe Franca i shpallin luftë Rusisë.

1885 - Ushtria e Shpëtimit u organizua zyrtarisht në SHBA.

1910 - Hidroavioni i parë u nis nga uji në Martinkues, Francë.

1933 - Nazistët urdhërojnë ndalimin e të gjitha bizneseve të hebrenjve, profesionet dhe shkollat e tyre.

1939 - Lufta civile spanjolle përfundon dhe Madridi bie në duart e diktatorit Francisko Franko.

1941 - Novelistja angleze Virxhinia Uolf u hodh veten në lumin pranë shtëpisë së saj në Suseks. Trupi i saj kurrë nuk është gjetur.

1994 - Aleanca e krahut të djathtë e Italisë, nën Silvio Berluskonin, fitoi zgjedhjet.

2004 - Mbështetësit e presidentit Mikail Sakashvili deklaruan fitoren në zgjedhjet parlamentare në Gjeorgji.(g.k.)
XS
SM
MD
LG