Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 30 marsin në vite…


Van Gogu
1853 - U lind Vinsent Van Gogu, artisti impresionist holandez.

1492 - Mbreti Ferdinand dhe mbretëresha Izabela nënshkruan një dekret që dëbonte të gjithë hebrenjtë nga Spanja.

1858 - Hajman L. Lipman nga Filadelfia, patentoi lapsim e parë me një gomë të bashkangjitur në të.

1870 – U miratua amendamenti i 15, i cili garantonte të drejtën për të votuar, pavarësisht racës.

1909 - Ura Kuinsboro në Nju Jork hapet. Kjo është ura e parë me dy kahje që lidhi Menhetenin dhe Kuinsin.

1916 - Banditi meksikan Panço Villa, vret 172 persona në garnizonin e Guerreros në Meksikë.

1944 - Flota e SHBA-ve sulmoi Palaun, në afërsi të Filipineve.

1945 - Ushtria e Kuqe arrin në Austri.

1957 - Tunizia and Moroko nënshkruan një traktat miqësie në Rabat.

2010 - Parlamenti i Serbisë kërkoi falje për vrasjen e mijëra myslimanëve të Bosnjës në Srebrenicë gjatë vitit 1995.(g.k.)
XS
SM
MD
LG