Ndërlidhjet

Rikthehen bisedimet për Iranin


Në njërën nga uzinat bërthamore të Iranit...
Irani dhe gjashtë fuqitë botërore janë dakorduar të takohen në Stamboll më 13-14 prill, për raundin e ri të bisedimeve në lidhje me programin bërthamor të Teheranit.

Lajmin e ka bërë të ditur Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, duke folur në konferencën për gazetarë në Riad të Arabisë Saudite.

Takimi i fundit ndërmjet Iranit dhe gjashtë fuqive – Shteteve të Bashkuara, Britanisë, Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Kinës – është zhvilluar në janar të 2011-ës në Stamboll, kur dy palët kanë dështuar të arrijnë marrëveshje.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka vendosur katër raunde sanksionesh kundër Iranit, për shkak të refuzimit të tij për të ndaluar pasurimin e uraniumit.

Teherani thotë se aktiviteti i tij bërthamor ka qëllime paqësore.
XS
SM
MD
LG