Ndërlidhjet

San Su Ki fiton ulëse në parlament?


Liderja opozitare, Aung San Su Ki
Opozita birmaneze pretendon se liderja pro-demokracisë Aung San Su Ki ka fituar një ulëse në parlament.

Anëtari i lartë i Ligës Kombëtare Demokratike Tin Ou tha se të dhënat jozyrtare të partisë tregojnë se laureatja e Nobelit ka fituar 82 për qind në zonën elektorale të Kavmusë.

Statistikat nuk janë zyrtare dhe komisioni zgjedhor pritet t’i bëjë publike rezultatet më vonë.

Zgjedhjet e së dielës, që do të mbushin ulëset e zbrazëta në legjislativin 664 anëtarësh, janë parë si ndër më të lirat në dekada në Birmani dhe vijnë pas reformave disa mujore të ndërmarra nga qeveria e mbështetur prej ushtrisë.

Por, kjo nuk do të ndryshojë bilancin e pushtetit në vend, që edhe më tej kontrollohet nga zyrtarët ushtarakë në pension.
XS
SM
MD
LG