Ndërlidhjet

Rusi: Policia i arrestoi afro 55 protestues


Ministria e brendshme e Rusisë i arreston aktivistët opozitarë
Policia moskovite tha se “afro 55” protestues anti-qeveri janë arrestuar në Sheshin e Kuq në kryeqytet.

Aktivistët opozitarë kanë bërë thirrje për mbështetësit që të ecnin rreth këtij sheshi të dielën me shirita të bardhë, që janë bërë simbol i lëvizjes kundër kryeministrit Vlladimir Putin.

Protestuesit brohorisnin “Rusia do të jetë e lirë” dhe “Rusia pa Putinin”.

Në maj, Vlladimir Putin e fillon edhe një mandat në postin e presidentit.
XS
SM
MD
LG