Ndërlidhjet

Bruksel: Protesta kundër aksioneve të NATO-s në Afganistan dhe Libi


Protesta të mëhershme në Bruksel
Afro 500 aktivistë janë arrestuar gjatë një proteste kundër NATO-s, jashtë selisë së aleancës ushtarake në Bruksel.

Aktivistët kishin shpresuar të hynin në selinë e NATO-s dhe në mënyrë simbolike ta mbyllnin atë, por policia i bllokoi ata.

Policia tha se të arrestuarit do të liroheshin më vonë.

Duke brohoritur “NATO, loja ka përfunduar”, protestuesit kanë kritikuar aksionin e NATO-s në Afganistan dhe Libi.

Ata, poashtu e kanë kritikuar planin e NATO-s për mburojnën raketore mbrotjëse, duke thënë se do ta lansoj garën globale të armatimit.
XS
SM
MD
LG