Ndërlidhjet

Obama takon homologun meksikan


Presidenti amerikan Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama takon presidentin meksikan Felipe Kalderon dhe kryeministrin kanadez Stiven Harper në Shtëpinë e Bardhë në bisedimet që pritet të fokusohen në çështjet e energjisë.

Roli i Meksikës si eksportues i madh i naftës është rritur pas deklaratës së Obamës më 30 mars se furnizimi botëror me naftë është i mjaftueshë sa për të sanksionuar eksportin e naftës nga Irani, si reagim ndaj ambicieve bërthamore të këtij shteti.

Obama së fundi ka bllokuar pjesëmajarrjen e SHBA-së në projektin e naftësjellësit Canada's Keystone XL, i cili do të lidhte naftën e Albertas me Gjirin amerikan të Meksikës, për shkak të frikës nga ndotja mjedisore..
XS
SM
MD
LG