Ndërlidhjet

Franca dëbon ekstremistët islamikë


Forca te maskuara policore p⌂rcjellin një pjesëtar të komunitetit islamik nën masa të rrepta sigurie në Koueron, 3 0mars 2012
Franca tha se ka dëbuar një ekstremist islamik algjerian dhe një predikues mysliman nga Mali dhe se është në proces të dëbimit edhe të një lideri predikues myslimamn saudit.

Ministria e Brendshme franceze tha se planifikon që të dëbojë edhe një militant tunizian dhe një imam turk.

Franca ka nisur një aksion goditës kundër esktremistëve myslimanë të huaj pas sulmeve vdekleprurëse të një sulmuesi ekstremist 23 vjeçar në Tuluz, i cili pretendonte se ka lidhje me al Kaidën.

Tre ushtarë, tre fëmijë hebre dhe një rabi janë vrarë në valën e sulmeve.
XS
SM
MD
LG