Ndërlidhjet

Digjen flamujt amerikanë në Pakistan


Foto nga arkivi, Pakistan
Qindra protestues kanë dalë në rrugë pas lutjes së të premtes duke djegur flamuj amerikanë dhe duke dënuar hapin e Uashingtonit për dhënien e 10 milionë dollarëve si shpërblim për kokën e liderit militant pakistanez.

Tubimet në Islamabad, Ravalpindi, Multan dhe Muzafarabad janë organizuar nga Këshilli për Mbrojtjen e Pakistanit, një aleancë kjo e krahut të djathtë të grupeve religjioze dhe ekstremiste.

Protestuesit kanë brohoritur parulla kundër SHBA-së dhe kanë kërkuar luftë të shenjtë. Shpërblimi për informacionet që do të çonin në arrestimin dhe dënimin e Hafiz Mohamed Saedit është bërë publik të hënën.

Themeluesi i grupit militant të Pakistanit Lashkar-e-Taiba dyshohet se qëndron pas një numri sulmesh terroriste, si ai vitit 2008 në Mumbai të Indisë, që pat lënë të vrarë më shumë se 160 persona.
XS
SM
MD
LG