Ndërlidhjet

Indi, Pakistan: Liderët patën bisedime miqësore


Takimi Zardari - Singh në Nju Delhi
Presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari, dhe kryeministri i Indisë, Manmohan Singh, janë pajtuar në bisedimet e djeshme, se të dy vendet fqinje duhet ta përdorin qasjen hap pas hapi për t’i zgjidhur mospajtimet e tyre.

Të dy liderët thanë se takimi i tyre ishte miqësor dhe konstruktiv.

Kryeministri Singh tha se e ka pranuar ftesën e Zardarit për ta vizituar Pakistanin.

Presidenti pakistanez kishte arrdhur në Indi në një vizitë jozyrtare. Megjithatë, kjo ishte vizita e parë e shefit të shtetit të Pakistanit në Indi në shtatë vitet e fundit.

Megjithqë zyrtarët e kanë përshkruar turneun e Zardarit si vizitë “private”, ajo i ka shtuar shpresat për ndonjë kthesë eventuale në raportet e tensionuara ndërmjet dy vendeve.
XS
SM
MD
LG