Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 10 prillin në vite…


Ilustrim
1972 – Një tërmet me magnitudë 7.0, vret 1/5 e popullsisë së provincës iraniane të Farsit.

1710 – Ligji i parë për autorësi lëshohet në Britaninë e Madhe.

1809 - Austria i shpalli luftë Francës dhe forcat e saj hynë në Bavari.

1825 - U hap hoteli i parë në Havai.

1845 - Më shumë se 1,000 ndërtesa u dëmtuan nga një zjarr në Pitsburg.

1847 - U lind Jozef Pulitzer, pronar amerikan i gazetave. Ai ishte krijuesi i çmimit “Pulitzer”.

1887 - Presidenti Abraham Linkoln u rivarros me gruan e tij në Springfild.

1912 - Titaniku fillon udhëtimin e tij, i cili përfundon në fatkeqësi.

1938 - Në një referendum, 99.75 për qind e austriakëve votuan për t’u bashkuar me Gjermaninë.(g.k.)
XS
SM
MD
LG