Ndërlidhjet

Afganistan: 17 policë dhe civilë të vrarë nga dy sulme vetëvrasëse


Pjesëtarët e forcave të sigurisë i largojnë trupat e pajetë nga sulmi vetëvrasës në Herat
Raportohet se në pjesën jugore të Afganistanit sot janë vrarë tetë policë dhe disa të tjerë janë plagosur nga sulmi vetëvrasës në selinë e policisë.

Zyrtarët thanë se policët ishin vrarë kur sulmuesit vetëvrasës me bomba kishin provuar të hyjnë në zyrën e policisë në qarkun Musa Qala në provincën Helmand.

Policët e kanë vrarë një sulmues, por dy të tjerët e kanë vrarë vetveten gjatë shpërthimeve.

Më herët gjatë ditës, së paku nëntë vetë janë vrarë dhe afro 20 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës, që në shënjestër e kishte kompleksin e qeverisë lokale në qarkun Guzara në provincën lindore Herat.

Policia tha se në mesin e të vrarëve kishte policë dhe civilë.
XS
SM
MD
LG