Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 13 prillin në vite…


Nga protestat kundër Mubarakut në Egjipt
2011 - Duke u munduar të largohen, presidenti egjiptian Hosni Mubarak dhe dy djemtë e tij, u ndaluan për hetim në korrupsion, shpërdorim të pushtetit dhe vrasjet e protestuesve.

1598 - Mbreti Henri IV i Francës nënshkroi urdhërin e Nantes, me të cilin iu dha të drejta huguenotësve protestantë të Francës.

1742 - "Mesia" e Xhorxh Friderik Handel, performoi për herë të parë publikisht, në Dublin, Irlandë.

1743 - Tomas Xheferson, presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara, u lind në Virgjinia.

1865 - Forcat e Unionit, nën gjeneralin Sherman, fillojnë marshimin e tyre shkatërrues nëpër Gjeorgji.

1919 - Forcat britanike vrasin qindra nacionalistë indianë në masakrën e Amritsarit.

1933 - U bë fluturimi i parë mbi malin Everest.

1945 - Vjena pushtohet nga trupat sovjetike.

1960 - Sateliti i parë për navigim u nis në orbitën e Tokës.

1979 - Ndeshja më e gjatë në botë dyshe ping-pong, përfundoi pas 101 orësh.(g.k.)
XS
SM
MD
LG