Ndërlidhjet

KS mblidhet për Korenë Veriore


Një shkencëtar shikon në monitor raketën Unha-3 nga baza e lëshimit, Phenian, 11 prill 2012
Këshilli i Sigurimit i OKB-së pritet të takohet të hënën për të diskutuar lansimin e raketës nga ana e Koresë Veriore.

Pheniani lansoi më 13 prill një raketë duke shkelur kështu rezolutat e OKB-së. Këshilli i Sigurimit ka dënuar lansimin e raketës, e cila pak pas ngritjes dështoi dhe u përplas në det.

Koreja Veriore ka thënë se raketa synonte vendosjen e një sateliti të motit në orbitë.
Këshilli i Sigurimit mund të miratojë rezolutë të re kundër Phenianit në seancën e së hënës.
XS
SM
MD
LG