Ndërlidhjet

Banka Botërore zgjedh presidentin


Banka Botërore, Uashington
Drejtorët e Bankës Botërore takohen sot në Uashington për të vendosur se kush do të jetë presidenti i ardhshëm i institucionit financiar.

Zgjedhja është ndërmjet kandidatit amerikan, Jim Jong Kim, dhe ministres nigeriane të Financave, Ngozi Okonjo Iveala.

Njëri prej tyre do të zëvendësojë Robert Zoellikun, i cili ka qenë në krye të Bankës Botërore që në vitin 2007.
XS
SM
MD
LG