Ndërlidhjet

Jim Jong Kim - president i Bankës Botërore


Jim Jong Kim
Drejtorët e Bankës Botërore kanë zgjedhur Jim Jong Kimin në postin e presidentit të institucionit financiar.

Mjeku amerikan, i lindur në Kore, ka fituar kundrejt ministres nigeriane të Financave, Ngozi Okonjo Iveala, me mbështetjen e vendeve të Evropës Perëndimore, Japonisë, Kanadasë dhe ekonomive në zhvillim, siç është Rusia.

Kim do të nisë mandatin e tij pesëvjeçar më 1 korrik, për të pasuar Robert Zoellikun.
XS
SM
MD
LG