Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 17 prillin në vite…


Ilustrim
1964 - Xheri Mok u bë gruaja e parë që fluturoi e vetme rreth botës.

1492
- Kristofer Kolombo nënshkroi një kontratë me Spanjën, për të gjetur një rrugë perëndimore për në Indi.

1521 - Martin Luteri u dëbua nga Kisha Katolike Romake.

1758 - Frensis Uilliams, i pari afrikano-amerikan që diplomoi në një kolegj në hemisferën perëndimore, botoi një koleksion të poemave latine.

1790 - Burrështetasi amerikan, Benxhamin Frenklin, vdiq në Filadelfia në moshën 84 vjeçare.

1865 - Meri Surat u arrestua si një konspiratore në vrasjen presidentit Abraham Linkoln.

1895 - Kina dhe Japonia nënshkruan paqe me Traktatin e Shimonosekit.

1946 - Trupat e fundit franceze, largohen nga Siria.

1951 - Bejsbollisti i famshëm Miki Mantel, bëri debutimin e tij më të madh me New York Yankees.

1970 - Astronautët e “Apollo 13”, ranë në mënyrë të sigurtë në Oqeanin Paqësor. (g.k.)
XS
SM
MD
LG