Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 18 prillin në vite…


Albert Ajnshtajn
1955 - Fizikanti Albert Ajnshtajn vdiq në moshën 76 vjeçare.

1775 - Paul Rever filloi udhëtimin e tij nga Çarlstoun në Leksington, duke paralajmëruar kolonistët amerikanë se “britanikët po vijnë”.

1791 - Rojet Kombëtare parandaluan largimin e mbretit Luigji XVI dhe familjes së tij nga Parisi.

1834 - Uilliam Lamb bëhet kryeministër i Anglisë.

1853 - Treni i parë në Azi fillon drejtimin nga Bombei në Tana.

1906 - Një tërmet i madh goditi San Franciskon, duke shkatërruar shumicën e shtetit dhe duke lënë të vdekur më shumë se 3 mijë njerëz.

1949 - U shpall Republika e Irlandës.

1954 - Kolonel Naser merr pushtetin në Egjipt.

1980 - Zimbabve u pavarësua nga Britania e Madhe.(g.k.)
XS
SM
MD
LG