Ndërlidhjet

SHBA: Ushtari në rastin WikiLeaks kërkon lirim nga akuzat


Ushtari i akuzuar për rastin WikiLeaks Bredli Maning
Pjesëtari i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, Bredli Maning, i akuzuar se e ka orkestuar rrjedhën më të madhe të sekreteve qeveritare në historinë amerikane, ka kërkuar që gjyqtari ushtarak t’i tërheq të gjitha akuzat kundër tij.

Argumentet e tij pritet të paraqiten sot në një gjykatë në Merilend.

Maning është i akuzuar se ka shkaktuar që qindra mijëra dokumente të fshehta luftarake dhe diplomatike të publikoheshin jnë faqen WikiLeaks në Internet.
XS
SM
MD
LG